Centar za građansku suradnju (CGS) iz Livna na današnjoj konferenciji, održanoj u Širokom Brijegu, a kojoj je nazočio i ministar pravosuđa i uprave Županije Zapadnohercegovačke, Vjekoslav Lasić, prezentirao je rezultate istraživanja dobivenih analizom zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru Županije Zapadnohercegovačke, te rezultate monitoringa korupcije u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru. Kako su kazali, analiza dokumenata iznjedrila je 12 nedostataka i izrađeno je 17 preporuka za unaprjeđenje zakonodavnog okvira zapošljavanja u javnom sektoru.

Direktorica Centra za građansku suradnju Zulka Baljak, prilikom izlaganja izdvojila je i neke konkretne primjere manjkavosti, koji se prvenstveno odnose na to što Županija Zapadnohercegovačka oblast planiranja i zapošljavanja nije povjerila Federalnoj agenciji za državnu službu, ali nije ni osnovala vlastitu agenciju koju je po Zakonu iz 2009. godine morala imati osnovanu i u funkciji, jer to trenutno obavlja Povjerenstvo za državnu službu, koje je zapravo privremeno tijelo Vlade do osnivanja agencije.
Zatim je kazala kako se došlo do saznanja da ŽZH nema jednu važnu uredbu o postupku zapošljavanja u cjelokupnom javnom sektoru Županije, a koju je po Zakonu o radu FBiH iz 2018. godine bila dužna izraditi i usvojiti. Tu uredbu bi trebao provoditi i nadzirati Ured za borbu protiv korupcije, međutim ŽZH još uvijek nema uspostavljen taj ured pa se nada da će se u nekom razumnom vremenu isti uspostaviti.
Ministar Lasić, na konferenciji je istaknuo kako je u pripremi novi Zakon o državnim službenicima u tijelima državne službe ŽZH, čije donošenje će svakako nalagati i izmjenu podzakonskih akata kojima se pobliže uređuje postupak i način upošljavanja u državnoj službi Županije, kojim aktima će se otkloniti i najmanji nedostaci koji su se pokazali u praksi. Također, najavio je i donošenje novog Zakona o udrugama.
Po pitanju iskorjenjivanja utjecaja političkih stranaka prilikom zapošljavanja u državnoj službi Županije, ministar Lasić je naglasio kako kompletna Vlada Županije želi stvoriti transparentan sustav s jasnim pravilima i podjednakim pristupom za sve. Kazao je i kako je Ministarstvo pravosuđa i uprave nositelj procesa digitalizacije Županije, što će biti jedan od koraka ka transparentnosti, a koji će svakako utjecati na minimalizaciju koruptivnih radnji i političkog uplitanja u državnu službu.
Smatra kako su sastanci ovakve naravi svakako korisni, te da će se prilikom izrade novih propisa kojima se regulira upošljavanje u javnoj službi, sagledati iznesene preporuke Centra za građansku suradnju, a one korisne i ukomponirati u nove propise.
Vezano za izjavu Zulke Baljak prilikom izlaganja a koja se odnosi na to što Županija Zapadnohercegovačka oblast planiranja i zapošljava nije povjerila Federalnoj agenciji za državnu službu, podsjetimo da je presudom Ustavnog suda F BiH, broj: U-30/08 od 09.02.2010., utvrđeno kako Zakon o državnim službenicima u tijelima državne službe u Županiji Zapadnohercegovačkom nije u nesuglasnosti s Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, što znači da Županije Zapadnohercegovačka može samostalno utvrđivati politiku reguliranja i osiguravanja javne službe kroz donošenje svojih zakona, što je i dosad činila i činit će.